راهبند

راهبند

امروزه در نقاط مختلفی از سطح شهر و جاده ها و برخی اماکن شاهد استفاده از انواع راهبندها هستیم. راهبند نقش ویژه ای در تامین امنیت محیط های مختلف دارد و با استفاده از آن ها می توان ضمن زیبایی بخشیدن به محیط ، امنیت و آرامش آنجا را تامین نمود. راهبندها انواع مختلفی دارند که هر کدام در محیط خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

راهبند چیست؟

راهبندها تجهیزاتی حصار مانند هستند که به منظور کنترل تردد وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می گیرند و ورود و خروج وسایل نقلیه را تحت نظارت دارند. راهبند ها امروزه در موارد مختلفی به کار می روند که از جمله آن ها می توان به اخذ عوارض در پارکینگ ها و اتوبان ها، افزایش امنیت مکان های مهمی مثل مکان های دولتی و نظامی،ایستگاه های راه آهن و فرودگاه ها، ساختمان های اداری و تجاری، کنترل ترافیک و … اشاره نمود.
طراحی راهبندها به گونه ای انجام شده است که با انواع دستگاه های شناسایی مثل دکمه پوش باتن، دوربین پلاک خوان، ریموت کنترل، کارت خوان، سیستم کنترل تردد و ..دارای هماهنگی و مطابقت هستند. در اکثر پارکینگ های اختصاصی از نوعی راهبند به عنوان پارکینگ بند استفاده می شود.

راهبند مکانیک و اتوماتیک

به طور کلی راهبندها در دو دسته مکانیکی و اتوماتیکی قرار می گیرند که هر کدام انواع مختلفی دارند.
راهبند مکانیکی
راهبندهای مکانیکی ابتدایی ترین نوع راهبند محسوب می شوند و حرکت آن ها از طریق یک چرخ دنده انجام می شود. پس از این راهبند راهبندهای جدیدتری به بازار آمدند که به راهبند هیدرولیک شهرت یافتند. این راهبندها با استفاده ازجک های موتوری و پمپ روغن کار می کردند و دیگر مشکل محدودیت سایز که راهبندهای مکانیکی داشتند در این راهبندها وجود نداشت. زیرا به دلیل داشتن پمپ روغن قادر بودند که هر طول و وزنی از بوم را حرکت دهند و بالا و پایین نمایند. راهبند
این راهبند ها معمولا در دانشگاه ها و ساختمان های ادارای مورد استفاده قرار می گرفتند. استفاده از این راهبندها در سازمان ها و مکان های پر رفت و آمد که نیازمند به بررسی رفت و آمد خودروها در هر لحظه می باشند می تواند نقش بسزایی در تامین امنیت آن ها داشته باشد. در صورتی که این مکان ها مجهز به راهبند باشند تا زمانی که نگهبان اجازه عبور ندهد هیچ خودرویی نمی تواند عبور نماید و امنیت در آن مکان ایجاد و حفظ می شود.
راهبند اتوماتیک
با پیشرفت تکنولوژی راهبندهای جدیدی به نام راهبند اتوماتیک روی کار آمدند. در این راهبندها به میزانی که طول بوم راهبند بلند تر باشد به موتور و جک قوی تری نیاز خواهد داشت تا قادر به جابجا کردن بوم باشد. کاملا طبیعی است که هر چقدر بوم بلند تر باشد وزن بیشتری نیز داشته باشد و موتور پر قدرت تری بخواهد. معمولا بوم هایی که در راهبندهای اتوماتیک استفاده می شود از جنس فلز، آهن، پلاستیک فشرده و کائوچو می باشد.
اما پر مصرف ترین بوم ها بوم های فلزی هستند که از مقاومت بالایی برخوردار می باشند و در اثر برخورد اتومبیل به آن ها از بین نمی روند. در نتیجه امکان عبور از آن ها حتی در صورت خرابی نیز وجود ندارد. برندهای ایرانی و خارجی متعددی وجود دارند که این راهبند ها را تولید می کنند و برخی از برندهای ایرانی با وجود قیمت بسیار مقرون به صرفه ای که دارند می توانند با نمونه های خارجی رقابت کنند.

ما در ایمن سازان بهترین برندهای مطرح دنیا را برای انواع راهبند در اختیار داریم  . برندهای مطرحی چون راهبند فادینی ، راهبند کی اتومیشن و … برای مشاوره و سفارش خرید با کارشناسان ما تماس بگیرید .

راهبند

دسته بندی راهبند اتوماتیک

راهبندهای اتوماتیک خود دارای دو دسته راهبند اتوماتیک مکانیکی و اتوماتیک هیدرولیکی هستند که در به صورت زیر می باشند.

راهبند اتوماتیک مکانیکی

مکانیزم عملکرد این راهبندها به گونه ای است که توسط چرخ دنده باز و بسته می شوند.

راهبند اتوماتیک هیدرولیکی

مکانیزم عملکرد این راهبند ها به نحوی است که از طریق دستگاه های مختلفی مثل ریموت، دستگاه کارت خوان، کنترل، دوربین و … عملیات باز و بسته شدن را انجام می دهند.
تفاوت اصلی راهبندهای اتوماتیک مکانیکی و هیدرولیکی در مکانیزم باز و بسته شدنشان می باشد. در هنگام انتخاب راهبند های اتوماتیک حتما باید عرض ورود و خروج و میزان ورود و خروج روزانه توجه نمود. این راهبندها مدل های مختلفی دارند و انواع راهبند اتوماتیک را می توان با توجه محل مورد نظر و نیاز امنیتی انتخاب و خریداری نمود.

اهمیت کاربردی راهبند

استفاده از راهبند ها در اماکنی که دارای محدودیت عبور و مرور هستند الزامی می باشد. پرسنلی که در بخش امنیتی مراکز دولتی و عمومی بزرگ مشغول به کار هستند قطعا به ابزار کمکی راهبند برای کنترل رفت و آمدی که به آن ساختمان صورت می گیرد نیاز دارند. در صورتی که در قسمت ورودی این ساختمان ها از راهبند استفاده نشود تمامی افراد به راحتی می توانند به آن مکان وارد شوند و موجب به وجود آمدن مشکلات امنیتی برای آن سازمان شوند. علاوه بر ساختمان های دولتی و عمومی ساختمان های خصوصی بزرگی که بسیار پر تردد هستند نیز به راهبند نیاز خواهند داشت و به این ترتیب می توانند امنیت سازمان خود را تامین نمایند.
بنابراین همانطور که متوجه شدید امنیت سازمان ها و ساختمان ها در دنیای امروز بسیار اهمیت دارد و با استفاده از انواع راهبندها می توان عبور و مرور افراد و خودرو ها را کنترل نمود و امنیت آن محیط را تامین کرد.

مهم ترین اجزای یک راهبند

به طور کلی تمامی راهبندها از اجزای زیر تشکیل شده اند.
موتور راهبند
بوم راهبند
اهرم خلاص کن راهبند
چراغ فلاشر راهبند

بوم مهمترین بخش یک راهبند است و در واقع همان لوله درازی است که از طریق بالا و پایین رفتن عبور و مرور را کنترل می کند. موتور نیز از دیگر بخش های راهبند است که موجب به حرکت درآمدن بوم شده و با توجه به نوع راهبند دارای قدرت های متفاوتی می باشد. موتور به منظور داشتن عملکرد بهتر و راحت تر جابجا نمودن بوم از جک های بازویی نیز استفاده می نماید. عملکرد صحیح تمامی این اجزا در کنار یکدیگر موجب می شود که راهبندها کارایی مناسبی داشته باشند و امنیت محیط مورد نظر را تامین می کنند.

از راهبندها در کجا می توان استفاده نمود؟

راهبندها تجهیزاتی هستند که رفت و آمد اماکن مختلف را کنترل می کنند، از این رو مناسب استفاده در اماکن عمومی و خصوصی بسیاری می باشند. از جمله این اماکن می توان به درب ورودی بیمارستان ها، ورودی پارکینگ ها، هتل ها، ورودی ساختمان های مسکونی تجاری، ورودی سازمان های عمومی و دولتی و به طور کلی هر مکان شلوغ و پر رفت و آمدی اشاره نمود.

انواع سیستم محرکه راه بند

به طور کلی راهبندها با توجه به سیستم محرکه ای که دارند در دو دسته زیر قرار می گیرند.
راهبند الکترومکانیک
این راهبندها دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر هر نوع شرایط آب و هوایی از جمله باد و باران هستند و هرگز دچارنوسانات جریان برق و هیچگونه مشکلی نخواهند شد.در راهبندهای الکترومکانیک سرعت حرکت بازو راهبند ثابت بوده و حرکت آن به کمک نیروی چرخ دنده انجام می شود. لازم به ذکر است که راهبندهای هیدرولیکی نیروی مورد نیاز حرکت خود را از طریق پمپ روغن و شیر هوا می گیرند.
راهبند الکتروهیدرولیک
این راهبندها در مقایسه با راهبند های الکترومکانیک دارای سرعت بالاتری هستند و با توجه به اینکه دارای سیستم هیدرولیکی هستند با استفاده از روغن و هوا کار می کنند. در ساخت این راهبندها چرخ دنده به کار نرفته از این رو می تواند انتخاب بسیار مناسبی برای استفاده در مکان های شلوغ و پر رفت و آمد باشد، زیرا اگر به خودرویی برخورد نماید خسارت چندانی به آن وارد نخواهد کرد. این راهبندها از نظر سطح ایمنی به عنوان برترین راهبندهای جهان شناخته شده اند.

انواع راهبند

راهبندها با توجه به کاربرد و ساختاری که دارند دارای انواع مختلفی هستند که در زیر به آن ها اشاره می کنیم.

راهبند اهرمی

یکی از رایج ترین راهبند هایی که مورد استفاده قرار می گیرد راهبندهای اهرمی هستند. این راهبندها در بخش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند و ارزان بودن آن ها موجب شده که طرفداران بسیاری داشته باشند. راهبندهای اهرمی به صورت عمودی نصب شده و طول های مختلفی بین 2-8 متر دارند، از این رو می توانند انتخاب بسیار مناسبی برای کنترل ورود و خروج خودروها به پارکینگ ها و اماکن مختلف باشند.
از لحاظ فنی این راهبندها دارای وزن کمتری نسبت به سایر راهبندها هستند. راهبندهای اهرمی هر چند که ساختار ساده ای دارند اما نصب آن ها حتما باید توسط افراد متخصص صورت گیرد، زیرا اگر نصب آن ها به درستی انجام نشود نمی توانند از مقاومت کافی در برابر ضربه و طوفان های شدید برخوردار باشند و بوم راهبند دچار پیچش می گردد و هزینه هایی را به منظور تعمیر به شما تحمیل خواهد کرد.

راهبند ستونی ( بولارد)

راهبندهای ستونی یا بولارد از گران ترین راهبندهای موجود در بازار محسوب می شوند.این راهبندها دارای شکلی استوانه ای هستند و در داخل زمین قرار می گیرند. البته پیش از قرار دادن این راهبندها در زمین باید زیر ساز آن را تهیه نمود و فضایی بین 1-5 متر را به این کار اختصاص داد.با توجه به این که راهبندهای ستونی باید مقاومت بالایی داشته باشند در ساخت آن ها ازمصالحی مثل سنگ، استیل، فولاد و بتن استفاده می شود. بولاردها قادراند فشارهای بالا را تحمل نمایند ، از این رو انتخاب بسیار مناسبی برای استفاده در مکان های فوق امنیتی و سری می باشند.
با استفاده از راهبند های ستونی امنیت محیط به طور 100% تامین می شود ومی توان آرامش را در آن محیط برقرار نمود. بدنه راهبندهای بولارد از جنس فولاد با روکش استیل پوشیده شده هستند و این قسمت در ستون دیگری که با استفاده از بتن درون زمین نصب شده قرار می گیرد. با داشتن چنین ساختاری اگر خودرویی بخواهد از راهبند عبور نماید به شدت آسیب می بیند و هرگز نمی تواند از آن عبور نماید.

راهبند زنجیری

در مکان های پر رفت و آمدی که دارای فضای کافی برای بالا رفتن اهرم نیستند از راهبندهای زنجیری استفاده می کنند. علاوه بر این در فضاهای بزرگی که دارای ورودی 6-16 متر هستند به منظور مسدود نمودن کامل آن می توان از راهبندهای زنجیری استفاده نمود. قیمت مناسب و نصب سریع و راحت این راهبندها و کارایی بالایی که دارند موجب شده راهبندهای زنجیری طرفداران بسیاری داشته باشند.

راهبند کنترلی

در گذشته اکثر راهبندهایی که تولید شده و مورد استفاده قرار می گرفتند با استفاده از نیروی فیزیکی عمل باز و بسته شدن را انجام می دادند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی کنترل راهبند ها از راه دور و از طریق ریموت انجام می شود. این راهبندها به دو صورت خودکار و اتوماتیک کار می کنند و بی نیاز به هرگونه نیروی فیزیکی جهت کنترل باز و بسته شدن خواهند بود.

راهبند بازویی

این راهبندها نوعی راهبند میله ای هیدرولیک هستند که دارای یک موتور گیربکس بوده و سرعت فوق العاده بالایی در هنگام باز و بسته شدن دارند. وجود چنین ویژگی هایی موجب شده که این راهبندها بسیار پر طرفدار باشند و در اکثر پارکینگ ها و ادارات دولتی مورد استفاده قرار بگیرند. این راهبند ها خود به سه تیپ زیر تقسیم می شوند:
راهبند الکترومکانیک 220 ولت
این راهبند ها از موتور و گیربکس تشکیل شده اند که نوع موتور 220 ولت است. این راهبند ها اگر چه قیمت پایینی دارند اما نمی توانند در برابر حجم ترافیک بالا به خوبی پاسخگو باشند.
راهبند الکتروهیدرولیک 220 ولت
این راهبندها به منظور رفع محدودیت تردد راهبندهای الکترومکانیک 220 ولت به بازار عرضه شدند اما با این وجود دارای معایبی نیز می باشند. از جمله معایب این راهبندها می توان به هزینه نگهداری بالا، اصطهلاک بالا، تعمیرات دشوار پمپ هیدرولیک و … اشاره نمود.
راهبند الکترومکانیک 24 ولت
جدید ترین نسل راهبندهای بازویی که به منظور رفع نواقص دو سری راهبند قبل ارائه شدند راهبندهای الکترومکانیک 24 ولت هستند که هیچگونه محدودیت ترددی ندارند. از تجهیزات جانبی این راهبندها می توان به پوشش روی بازو، فلاشر هشدار دهنده، ریسه های LED هشدار دهنده روی بازو … اشاره نمود.

راهبند آکاردئونی

در راهبندهای آکاردئونی بازوهای افقی وجود ندارد و باز و بسته شدن آن ها به صورت آکاردئون انجام می شود. در ساخت این راهبندها از ورق های آهن استفاده شده و به منظور افزایش امنیت راهبند در آن چشم مادون قرمز تعبیه شده است.

راهبند میله ای

راهبندهای میله ای بر روی یک دکل نگهدارنده که یک متر از سطح زمین ارتفاع دارند نصب می شوند.این راهبند ها نوعی از راهبندراهبندهای اتوماتیک اهرمی هستند که با توجه به طول بازوی راهبند دارای موتور محرکی با قدرتی متناسب با طول بازو هستند. اگر این راهبندها با خودرو برخورد نمایند بازوی متحرک آن ها خیلی بیشتر از وسیله نقلیه آسیب می بیند. راهبندهای میله ای جز پر کاربرد ترین راهبندها هستند و امروزه در اکثر اماکن عمومی از این راهبندها استفاده می کنند. این راهبندها گزینه بسیار مناسبی برای کنترل ورود و خروج وسایل نقلیه هستند و دارای دو نوع اتوماتیک و دستی می باشند.

راهبند ضد تروریستی

امروزه با توجه به شرایط ناامنی که در اکثر مناطق جهان وجود دارد اکثر کشورها به منظور تامین امنیت خود به راهبندهای ضد تروریستی نیازمند هستند. بدنه این راهبندها از جنس فولاد است و مجهز به موتور و جک هیدرولیکی می باشد. راهبندهای ضد تروریستی می توانند که با حمله های وسایل نقلیه تروریستی با سرعت 100 کیلومتر بر ساعت و وزن 6 تن مقابله نمایند. در مناطق مرزی و مناطق نظامی که نیاز به امنیت فوق العاده ای دارند از راهبندهای ضد ترریستی استفاده می شود.

راهبند اتوماتیک هیدرولیک

این راهبندها یکی از بهترین راهبندهای ممکن هستند و دارای پمپ روغن، موتور الکتریکی، محفظه روغن و سیلندر هیدرولیک می باشند. در این راهبند ها روغن با فشار زیاد از مخزن وارد سیلندر می شود و فشار روغن موجب حرکت سیلندر به سمت بالا و پایین می شود. این بخش به شفت خروجی متصل می شود و حرکت پیستون را به میله انتقال می دهد و به این ترتیب نیروی مورد نیاز برای حرکت میله راهبند تامین می شود. این راهبندها از قوانین فیزیک استفاده می کنند و مقدار اندکی نیرو را به شدت افزایش می دهند تا میله به حرکت دربیاید.

راهبندهای سطحی

این راهبندها دارای یک صفحه فولادی ضخیم هستند که درون فنداسیون خاص خود در داخل زمین قرار می گیرند. در مواقعی که بخواهید مسیر عبور را مسدود کنید یک سیستم محرک هیدرولیک یا الکترومکانیک صفحه را طرف بالا حرکت می دهد تا به شکل مانع در مقابل عبور وسایل نقلیه قرار گیرد و مسیر عبور را ببندد. ضخامت بالای این راهبندها موجب شده که بتواند نیروهای حاصل از برخوردهای شدید را به خوبی تحمل نماید. به همین جهت انتخاب مناسبی برای استفاده درورودی مراکز حساس سیاسی و نظامی با هدف جلوگیری از وقوع عملیات تروریستی و خرابکارانه باشد.
راهبند سطحی یک محصول کاملا انتحاری و امنیتی است که دارای قدرت ضربه پذیری بسیار بالایی می باشد. این راهبندها به صورت کاملا مهندسی وطبق استانداردهای نظامی بازدارنده طراحی و ساخته شده اند و برای ساخت آن ها از متریال فوق خاص ضد تروریسم به همراه ورقه های فولادی به کار برده اند. راهبندهای سطحی معمولا دارای طول 2.5-7 متر هستند و چون در آن ها از پر قدرت ترین سیستم های الکترو هیدرولیک به همراه مرکز کنترل فوق پیشرفته میکرو کامپیوتری استفاده شده است دارای ایمنی بالا با سرعت فراوان هستند. این راهبندها در هر نوع شرایط آب و هوایی دارای بهترن عملکرد ممکن هستند.

قفل پارکینگ یا پارکینگ بند

این وسیله که در واقع نوعی راهبند محسوب می شود معمولا در پارکینگ های اختصاصی استفاده می شود. پارکینگ بند شرایطی را فراهم می کند که افراد دیگر نتوانند در محل اختصاصی پارک شما پارک نمایند. پارکینگ بندها دارای دو مدل دستی و برقی هستند.

راهبند اتوماتیک

راهبندهای اتوماتیک نیازی به اتصال به زمین ندارند و بالا و پایین رفتن آن به راحتی انجام می شود. این راهبندها به محض نزدیک شدن اتومبیل به صورت کاملا اتوماتیک افقی می شوند و با عبور اتومبیل مجددا پایین می آیند. با توجه به میزان دقتی که راهبندهای اتوماتیک دارند احتمال برخورد و تصادف خودرو ها با آن ها خیلی پایین است و به این ترتیب خسارت ناشی از آن ها بسیار ناچیز است.

اجزای تشکیل دهنده راهبند اتوماتیک

راهبندهای اتوماتیک که امروزه جز بهترین و پر کاربرد ترین راهبند ها محسوب می شوند دارای اجزایی به شرح زیر هستند.
بدنه راهبند برقی
بدنه این راهبندها معمولا از جنس فولاد گالوانیزه است که در برابر ضربه های احتمالی و رطوبت مقاومت بالایی دارد. در صورتی که بدنه راهبند از جنسی انتخاب شود که از مقاومت کافی برخوردار نباشد در شرایط حساس و اضطراری راهبند نمی تواند امنیت مکان را حفظ نماید.
سیستم محرک راهبند
در راهبندهای اتوماتیک بالا و پایین رفتن میله راهبند توسط یک سیستم هیدرولیک و از طریق سیستم برقی آن مدیریت می گردد.مسئول امنیت پس از تشخیص هویت افراد با لمس دکمه میله راهبند موجب به حرکت در آمدن و بالا رفتن آن می شود. استفاده از چنین سیستمی سرعت راهبند را خیلی بالا می برد ، از این رو در مقایسه با راهبندهای قدیمی می تواند خیلی مناسب تر باشد.
میله راهبند برقی
میله راهبند همان میله ای است که به بدنه راهبند متصل می شود و معمولا از جنس آلیاژهای محکمی مثل آلومینیوم می باشد تا استحکام مناسبی داشته باشد و وزن کمتری به بدنه راهبند متحمل شود.
مرکز کنترل راهبند
این قسمت دستوراتی را که مسئول نظارت اعمال می نماید را تنظیم می کند. به عبارتی این مرکز کنترل تمامی فرمان ها و دستورات صادر شده توسط انسان را در کوتاه ترین زمان ممکن تجزیه و تحلیل می کند و به اجرای آن می پردازد. راهبندهایی که از نوع درجه دو و سه هستند معمولا مرکز کنترل از سرعت لازم در شرایط پر تردد برخوردار نیست و احتمال اینکه مشکلات ترافیکی ایجاد شود وجود دارد.
فنر تعادل راهبند
وظیفه این فنرها برقرار نمودن تعادل در کل سیستم راه بند می باشد. ابعاد و اندازه فنرهای تعادلی با توجه به ابعاد و وزن راهبند انتخاب می شود. در صورتی که راهبند فنر تعادلی نداشته باشد هدایت راهبند با مشکل مواجه خواهد شد. معمولا راهبندهایی که دارای استانداردهای لازم نیستند و طراحی نامناسبی دارند این قسمت پس از مدتی کارایی واقعی خود را از دست می دهد و عملکرد راهبند را با مشکل مواجه می کند. بنابراین بهتر است راهبندی را که انتخاب می کند از نوع درجه یک و از یک برند معتبر باشد تا مجبور به پرداخت هزینه دوباره جهت تعمیر یا تعویض نشوید.

نحوه عملکرد راهبندها

راهبندها مجهز به یک سیستم سنسوری هستند که عملکردشان از طریق آن انجام می شود. البته این سیستم کاملا وابسته به اجازه و صدور فرمان است و تا زمانی که فرمان باز شدن صادر نشود امکان باز شدن راهبند وجود نخواهد داشت. در واقع راهبندها با استفاده از این سیستم می توانند نزدیک شدن خودرو را تشخیص دهند و به بوم دستور دهند که بالا رود. در راهبندهای مکانیکی معمولا یک اتاقک نگهبانی در کنار راهبند وجود دارد و نگهبان پس از بررسی دستور بالا رفتن راهبند و عبور وسیله نقلیه را صادر می کند. اما در راهبندهای اتوماتیک یا خودکار این عمل به صورت اتوماتیک و بدون دخالت هیچ شخصی انجام می شود.
راهبندها با استفاده از یک موتور مکانیکی و الکتریکی که مولد برق هستند عمل می نمایند و دارای بخش های مختلفی هستند. اصلی ترین بخش راهبندها جک و بازوی محرک می باشد و پس از آن ها بوم از اهمیت بالایی برخوردار است و در صورت عدم وجود هر یک از قطعات راهبند عملا از کار می افتد و کارایی ندارد.
به منظور تولید بوم ها از فلزات و آلیاژهای مختلفی استفاده می شود اما بوم های آلومینیومی بهترین نوع بوم ها هستند زیرا قابلیت تحمل فشار فراوان و وزن کمی دارند. این بوم ها دارای قیمت بسیار مناسبی می باشند. وجود چنین ویژگی های منحصر به فردی موجب شده که بوم های آلومینیومی جز پر فروش ترین بوم ها قرار گیرند.

راهبند امنیتی و انواع آن

راهبندهای امنیتی دسته ای از راهبندها هستند که به دو دسته برقی و دستی تقسیم بندی می شوند و رفت و آمد وسایل نقلیه در مناطق حساس و محدود شده را تحت کنترل قرار می دهند. این راهبندها کاربردهای مختلفی دارند که از جمله آن ها می توان به استفاده در مکان های نظامی، ایست های بازرسی، ورودی کمینهای امنیتی، مکان های حساس در محیط های شهری و … اشاره نمود. راهبندهای بسیار متنوع هستند و از جمله انواع راهبند امنیتی می توان به موارد زیر اشاره نمود.
راهبندهای میله ای
راهبندهای میله ای که در بالا به معرفی آن ها پرداختیم در گروه راهبندهای امنیتی نیز قرار می گیرند. از مهم ترین مزایای این راهبندها می توان به استفاده از کارت خوان، مقاومت در برابر رطوبت و گرد و غبار، قابلیت استفاده از کنترلرهای هوشمند اشاره نمود. البته این راهبندها دارای معایبی مانند مقاومت کم در برابر ضربه، سرعت حرکت کم، امنیت پایین در برابر حملات و … می باشند.
راهبند های زنجیره ای
این راهبندها نیز قبلا به معرفی آن ها پرداخته ایم و دراین بخش تنها به عنوان یک راهبند امنیتی می خواهیم به بررسی مزایا و معایب آن بپردازیم. از مزایای این راهبند می توان به امکان استفاده از کنترلرهای هوشمند، مقاومت در مقابل رطوبت و گرد و غبار، سرعت حرکت بسیار بالا اشاره نمود. راهبندهای زنجیره ای همانند هر راهبند دیگری در کنار تمامی مزایایی که دارد دارای معایبی مثل عدم استفاده از کارت خوان، نداشتن قابلیت برق اضطراری، نداشتن قابلیت تمرکز حین کارکرد، امنیت کم در مقابل حملات و … است.
راهبند نیزه ای
این راهبندها دارای بخش نیزه ای به طول 10-40 سانتی متر هستند و در زمانی کمتر از دو ثانیه از زمین بیرون آمده و موجب پارگی لاستیک وسیله نقلیه می شوند. از راهبندهای نیزه ای معمولا در ورودی پادگان ها و جاده های مهم مانند جاده های مرزی استفاده می کنند. از مهم ترین مزایای این راهبند می توان به داشتن قابلیت برق اضطراری، مقاومت تا دمای -35 درجه، امنیت بسیار بالا در برابر حملات، سرعت حرکت فول العاده بالا کمتر از 2 ثانیه، مقاومت در برابر گرد و غبار و رطوبت و .. اشاره نمود. البته راهبند های نیزه ای معایبی مثل نداشتن قابلیت ترمز در حین کار، مقاومت کم در برابر ضربه و نداشتن کنترلر هوشمند نیز دارند.
راهبند ضد تروریستی
این راهبندها نیز در بخش انواع راهبندها معرفی شده اند و به طور اختصاصی برای مقابله با حملات تروریستی طراحی می شوند. از این رو فقط درمناطقی که دارای حساسیت های سیاسی و نظامی بسیار بالا می باشد مورد استفاده قرار می گیرند. از مهم ترین مزایای راهبندهای ضد تروریستی می توان به داشتن مرکز کنترلر، امکان استفاده از کارت خوان، امنیت بسیار بالا در برابر حملات، مقاومت فراوان در برابر ضربه، قابلیت برق اضطراری، تحمل وزن تا 1000 کیلوگرم، مجهز بودن به سیستم هوشمند کنترل تردد، قابلیت باز نمودن مسیر هنگام قطع برق، امکان سفارش در ابعاد مورد نظر و … اشاره نمود. این راهبندها معایبی مثل نداشتن قابلیت ترمز در حین حرکت نیز دارند اما با این وجود جز بهترین راهبندهای امنیتی محسوب می شوند.

نحوه نصب راهبندهای امنیتی

پس از معرفی انواع راهبند امنیتی نیاز است که با نحوه نصب آن ها نیز آشنا شوید. برای نصب این راهبندها ابتدا باید اندازه راهبند را تعیین نمایید سپس محل نصب را مشخص کنید و عملیات گود برداری را آغاز نمایید. در هنگام نصب این راهبندها توجه داشته باشید که محل راهبند نزدیک به باغچه یا جوی آب نباشد، محل قرارگیری برق فشار قوی نباشد، مرکز کنترل راهبند با بدنه اصلی آن حداقل 2 متر فاصله داشته باشد.
در صورتی که محل انتخابی شرایط ذکر شده ا داشته باشد می توانید گود برداری را شروع نمایید و با ساخت فنداسیون لازم موتور و سایر قطعات متحرک را نصب نمایید. پس از راه اندازی اتاق کنترل اطمینان حاصل نمایید که قطعه متحرک موتور عملکرد صحیحی داشته باشد. در صورتی که تمامی این مراحل به درستی انجام شوند می توانید بدنه اصلی راهبند را بر روی قطعات متحرک نصب کنید و راهبند را جهت استفاده فعال نمایید.

شرکت ایمن سازان در زمینه نصب انواع راهبند خدمات تخصصی ارائه می دهد.

ویژگی های یک راهبند مناسب

راهبندهای مختلفی در بازار وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی هایی هستند اما اگر بخواهیم یک راهبند مناسب را معرفی کنیم این راهبند باید خصوصیات زیر را داشته باشد.
• قطعات به کار رفته در آن درجه یک و با کیفیت باشند.
• امکان تامین قطعات آن در بازار وجود داشته باشد.
• راهبند از یک برند معتبر و معروف باشد. مانند فادینی 
• راهبند قیمت مناسبی داشته باشد.
• هزینه راه اندازی آن پایین باشد.
• هزینه تعمیر و نگهداری قطعات آن پایین باشد.
• امکان فرمان پذیری از طریق دستگاه های مختلف مانند ریموت، کلید و انواع پورت ها را داشته باشد.
• برای گرفتن فرمان بتواند به دستگاه کارت خوان پارکینگ متصل شود.

راهبند اتوماتیک پارکینگی

راهبند پارکینگ یکی از پر مصرف ترین انواع راهبند اتوماتیک هستند که دارای دو نوع موتور الکتروموتور و موتورهای هیدرولیکی می باشند. این راهبندها معمولا در مقابل درب ورودی ساختمان های ادارای، تجاری، مسکونی و همچنین در محوطه های پارکینگ نصب می شوند و امنیت آن ها را تامین می کنند. راهبندهای پارکینگی به منظور جلوگیری از رفت و آمد وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می گیرند. این راهبندها با توجه به اینکه قابلیت اتصال به تجهیزات مختلف و تامین امنیت بیشتر را دارند مورد توجه مشتریان بسباری قرار گرفته اند و بسیار پر فروش هستند.
راهبندهای اتوماتیک پارکینگ به تجهیزات مختلفی از جمله سیستم اکسس برد بلند و اکسس برد کوتاه و اکسس کنترل اثر انگشتی متصل می شوند.

 شرکت فادینی تمامی %

فهرست