بولارد چیست؟

بولارد

امروزه امنیت در همه جای جهان اهمیت ویژه ای پیدا کرده است و همه سعی می کنند که امنیت محل کار و زندگی خود را به بهترین شکل ممکن تامین نمایند. راهبندهای ستونی و بولاردها یکی از مواردی هستند که نقش بسزایی در تامین امنیت محیط های مختلف دارند و مانع از عبور افراد و خودرو بدون مجوز و بازرسی به مکان های مختلف می شوند. اگر می خواهید با بولارد بیشتر آشنا شوید تا پایان با ما همراه باشید.

بولارد چیست؟

بولارد در واقع یک کلمه انگلیسی است که از سال 1900 میلادی کاربرد گسترده ای پیدا نمود. بولارد در گذشته تنها در صنعت کشتیرانی مورد استفاده قرار می گرفت و قطعه ای چدنی بود که در عرشه کشتی یا روی اسکله می ساختند تا طناب راهبند ستونیکشتی را به آن وصل کنند. اما امروزه موارد استفاده از بولاردها تغییر کرده و در سطح شهر و معابر نیز شاهد استفاده از آن ها هستیم. بولاردها معمولا از چدن ریخته شده ساخته می شوند البته بولاردهایی از جنس فلزی، پلاستیکی ، سنگی و چوبی نیز وجود دارند که در اماکن مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. بولاردها معمولا به شکل مخروطی هستند و از ورود به یک محوطه ممانعت به عمل می آورند.
بولارد یا همان راهبند ستونی در داخل زمین قرار گرفته و با فشار دادن دکمه ریموت از سطح زمین خارج شده و مانع از عبور افراد و خودروها به محوطه مورد نظر می شود. بولاردها به منظور تامین امنیت منازل، سازمان، امکان اداری و تجاری و .. مورد استفاده قرار می گیرند. البته در برخی از مواقع از بولاردها به منظور کنترل ترافیک در شهرها و سطح معابر شهری استفاده می کنند.

تفاوت بولارد و راهبند

راهبندهای میله ای تنها نقش شماتیکی دارند و صرفا به افراد نشان می دهند که مسیر باز است یا بسته می باشد. این راهبندها دارای مقاومت چندانی نیستند و اگر خودرویی با سرعت کمی هم به آن ها برخورد نماید شکسته شده و از جا کنده می شوند.البته خودرو نیز خسارت می بیند و تنها راهبند نیست که خراب می شود. در صورتی که راهبندهای ستونی یا بولارد از مقاومت بالایی برخوردار بوده و به آسانی نمی شکنند.از این رو در مواردی که امنیت محیط بسیار اهمیت دارد از راهبندهای ستونی یا بولارد استفاده می کنند.

انواع بولارد

بولارد یا راهبند ستونی دارای انواع مختلفی است که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره نمود.

بولارد ستونی

بولاردهای ستونی معمولا به صورت استوانه ای هستند و در داخل زمین نصب می شوند. بولارد با فشردن دکمه کنترل از زمین خارج شده و مانع از تردد می شود. این بولاردها دارای دو نوع سیستم محرک الکترومکانیک و هیدرولیکی هستند.

بولارد هیدرولیکی

در بولاردهای هیدرولیکی نیرویی که برای حرکت استوانه نیاز است از طریق فشار روغن موجود در قسمت زیرین بولارد تامین می شود. در این بولاردها فضایی استوانه ای شکل تعبیه شده که محفظه روغن، موتور و پمپ هیدرولیک در آن قرار می گیرند. بولارد هیدرولیکی روغن خروجی پمپ را با فشار بالا به سیلندر منتقل می کند و حرکت پیستون داخل این سیلندر موجب حرکت خطی استوانه متحرک می شود. از مهم ترین ویژگی های بولارد هیدرولیکی می توان به عمر بالا، هزینه نگهداری و تعمیر مناسب و تعداد بالا تردد با ایمنی زیاد اشاره نمود.

بولارد الکترومکانیک

بولارد الکترومکانیکی با استفاده از یک موتور الکتریکی کار می کند و مکانیزم عملکرد آن به این صورت است که نیروی مورد نیاز برای حرکت موتور الکتریکی به استوانه متحرک منتقل می شود. بولاردهای الکترومکانیکی در مقایسه با بولاردهای هیدرولیکی دارای طول عمر کمتری هستند. همچنین هزینه نصب، تعمیر و نگهداری آن ها نیز بالاتر است. مزیت های فراوان بولاردهای هیدرولیکی موجب شده که امروزه از بولاردهای الکترومکانیکی کمتر استفاده نمایند.

بولارد معمولی

راهبند بولارد معمولی یکی از انواع راهبندها است که در اماکن مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا اکثر پارکینگ های عمومی مجهز به این نوع راهبندها هستند. بولاردهای معمولی با خارج شدن از زمین و داخل شدن مجدد به زمین تردد وسایل نقلیه را کنترل می نمایند. بیشترین استفاده از این راهبندها در مناطقی که دارای حساسیت بالا می باشند صورت می گیرد. راهبندهای ستونی مدل بولارد معمولی یا شهری برای آنکه بتوانند عملکرد مناسبی داشته باشند باید حتما مقاومت بالایی داشته باشند.

بولارد ضد تروریستی

امروزه به دلیل شرایط ناامنی که در اکثر مناطق جهان وجود دارد اکثر کشورها به منظور تامین امنیت خود نیاز به راهبندهای ضد تروریستی دارند. از جمله راهبندهای ضد تروریستی می توان به راهبند بولارد ستونی اشاره نمود. بدنه این راهبندها از جنس فولاد است و مجهز به موتور و جک هیدرولیکی می باشد. راهبندهای ضد تروریستی قادراند که با حمله های وسایل نقلیه تروریستی با سرعت 100 کیلومتر بر ساعت و وزن 6 تن مقابله نمایند.

از مهم ترین ویژگی های راهبندهای ضد تروریستی می توان به موارد زیر اشاره نمود.
• داشتن بدنه فولادی و ستون آهن کاری شده که دارای مقاومت بالایی هستند
• مجهز بودن به سیستم مکانیزه جهت کنترل از راه دور
• مجهز بودن به سیستم خلاص کن برای کنترل دستی در زمان قطع برق
• دارای ال ای دی های هشدار دهنده
• امکان نصب دوربین های ثبت و کنترل شماره پلاک خودروهای سبک و سنگین

راهبند ستونی

اجزا راهبند بولارد و جنس آن ها

به طور کلی انواع راهبندهای بولارد از بخش های زیر تشکیل شده اند.
• استوانه یا ستون راهبند
• سیستم هیدرولیک راهبند
• جعبه تجهیزات راهبند
• مدار فرمان یا جعبه هیدرولیک راهبند
• قطعات مکانیکی بولارد
راهبندهای ستونی یا بولارد معمولا از جنس آلومینیوم، چدن، فولاد ضد زنگ، استیل ضد زنگ، فولاد گالوانیزه و .. هستند.

راهبندهای بولارد چه مزیت هایی دارند؟

راهبندهای ستونی بولارد دارای مزایای فراوانی هستند به همین دلیل در اماکن مختلفی که تامین امنیت آن ها بسیار مهم است مورد استفاده قرار می گیرند.
از مهم ترین مزایای این راهبندها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

• جلوگیری از حملات تروریستی در بخش ورودی های حساس
• زیبایی بخشیدن به ورودی سازمان ها
• ممانعت نمودن از برخورد وسایل نقلیه با عابرین پیاده در پیاده روها
• محافظت نمودن از دارایی ها و سازه های ساختمان در مقابل آسیب دیدگی وسایل نقلیه
• تامین امنیت بیشتر در ورودی سازمان ها
• کاهش دادن تلفات انسانی با نصب در پیاده روها
• داشتن دوام و طول عمر بالا

نکات مهم در انتخاب بولارد یا راهبند ستونی

در انتخاب راهبند بولارد باید مواردی مانند ظاهر بولارد، ارتفاع ستون، برند راهبند، کیفیت ساخت و … را مورد توجه قرار داد. اما علاوه بر موارد ذکر شده دو پارامتر دیگر نیز وجود دارد که دارای اهمیت فراوانی هستند و راهبند انتخابی حتما باید از آن نظر مورد تایید قرار گیرند. این دو پارامتر به شرح زیر هستند.
مقاومت در برابر ضربه
میزان توانایی و تحمل بولارد در برابر ضربه را نشان می دهد که واحد آن ژول است. در واقع این پارامتر نشان می دهد که یک بولارد تا چه زمانی در اثر برخورد یک ضربه از کار نمی افتد و کار خود ادامه می دهد.
مقاومت شکست
مقاومت شکست بیانگر این است که بولارد با وارد شدن ضربه چه زمانی از کار می افتد و قادر به تحمل فشار بیشتر از این مقدار نمی باشد. مقاومت شکست نیز با ژول نشان داده می شود. البته توجه داشته باشید که این پارامتر میزان مقاومتی را نشان می دهد که حتی اگر بولارد خراب شود باز هم مانع از عبور افراد و خودروها خواهد شد.

قیمت راهبند ستونی بولارد

راهبند بولارد دارای انواع مختلفی است که هر یک مجهز به قطعات و اجزای مختلفی می باشند. از این رو قیمت های متفاوتی دارند. قیمت راهبند ستونی با توجه به نوع فلزات و موادی که در ساخت این راهبندها استفاده می شود نوسانات قیمت هر یک از این قطعات می تواند موجب افزایش قیمت یا کاهش قیمت راهبندهای بولارد گردد. بنابراین بهتر است که با توجه به مدل راهبندی که می خواهید انتخاب نمایید با مشاورین شرکت ایمن سازان قشم یا نمایندگی های آن تماس حاصل نمایید تا از قیمت به روز آن ها مطلع شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست