راهبند پارکینگ و انواع آن

حفاظت از اموال در مکان های عمومی و خصوصی یکی از اصول اولیه در زندگی فردی و اجتماعی است. با استفاده از تجهیزات امنیتی در پارکینگ ها می توان امنیت محوطه و خودروهای پارک شده را تضمین کرد. انواع راهبند پارکینگ، کنترل رفت و آمدها در فضاهای عمومی و اختصاصی را بر عهده دارند. برخی از راهبندها دارای تجهیزات ساده تری هستند ولی انواع مجهز به پلاک خوان و دارای اسکنر چشمی، حس گر انگشت، ریموت کنترل و … امنیت پارکینگ ها را افزایش داده اند.

راهبند پارکینگ چیست؟

این وسیله از تجهیزات امنیتی و حفاظتی برای محوطه پارک خودروهای شخصی در مکان های عمومی و ساختمان های مسکونی است. راهبندها عموما در کنار درب ورودی نصب می شوند و رفت و آمد خودروها به داخل و بیرون از پارکینگ را تحت کنترل قرار می دهند. بدون این تجهیزات حفاظتی، امکان بررسی و کنترل فردی یک به یک اتومبیل های ورودی و خروجی از پارکینگ های پر رفت و آمد، بسیار مشکل و پیچیده خواهد شد.
چنانچه یکی از انواع راهبندهای پارکینگی در کنار درب ورودی نصب شده باشد، متصدی ورود و خروج به راحتی می تواند خودروها و افراد مشکوک را مورد بازرسی قرار دهد. تا زمانی که متصدی اجازه ندهد هیچ اتومبیلی امکان ورود و یا خروج را نخواهد داشت.

راهبند اتوماتیک
انواع راهبند پارکینگ

راهبند های خودرویی شامل بخش های متفاوتی است از جمله صفحه فولادی ضخیم یا صفحه فونداسیون که در داخل زمین و کنار درب ورودی اتومبیل ها به محوطه کار گذاشته می شود، بدنه اصلی راهبند با یک سیستم هیدرولیک یا الکترومکانیک که بر روی صفحه فونداسیون نصب شده و بازوی متحرک راهبند که کنترل ورود/خروج را بر عهده دارد. سیستم راهبند به طور کلی مسیر عبور و مرور را مسدود می کند و با توجه به مدل و نوع سیستم، ضربات و فشارهای سنگین ناشی از برخورد اتومبیل با راهبند را نیز می تواند تحمل کند.

راهبندها از لحاظ عملکرد به دو دسته دستی و اتوماتیک تقسیم می شوند. در مکانهای عمومی رفت و آمد اتومبیل ها به مراتب بیشتر از پارکینگ منازل و برج های مسکونی است. برای سهولت کنترل تردد در مکان های عمومی از راهبند اتوماتیک استفاده می شود.

راهبند پارکینگ میله ای

راهبند میله ای از متداول ترین نوع از راهبندهای اتوماتیک است که نمونه های ان در ورودی مراکز خرید و پارکینگ های عمومی دیده می شود. این سیستم از ساده ترین و کارامدترین تجهیزات امنیتی- حفاظتی در ورودی پارکینگ ها می باشد. راهبند الکترونیکیاساس کار این سیستم روی یک میله متحرک و سبک وزن استوار است. حرکت بالا و پایین میله توسط سیستم محرک هیدرولیک یا الکترومکانیکی انجام می شود و کنترل حرکت از طریق مدار فرمان الکتریکی انجام می شود.
تجهیزات نصب این راهبند در دو نوع ساده و تاشو میباشد. بطور معمول راهبند بازویی ساده برای محوطه های باز کارایی بیشتری دارد و در محوطه های سرپوشیده و فضاهایی که محدودیت ارتفاع داشته باشیم از انواع راهبند بازویی با مفصل تاشونده استفاده می شود. سرعت باز شدن راهبند با توجه به نوع استفاده از یک ثانیه تا 6 ثانیه متغیر می باشد. راهبند ها قابلیت نصب دوربین های پلاک خوان یا سیستم های امنینی ویژه را نیز دارد. در مقایسه با سایر مدل ها، تجهیزات راهبند پارکینگ بازویی ظاهر زیباتری دارد. از لحاظ مقاومت و استحکام نیز، کارایی این تجهیزات در حد بسیار خوب و قابل قبولی است.

به طور کلی هنگام انتخاب راهبند می بایست به میزان تردد و نوع حفاظت محوطه نیز توجه کرد. انواع راهبند پارکینگ با استحکام متفاوت و ضریب امنیت متنوع تولید شده اند. این تجهیزات هر کدام مناسب فضای خاص بوده و دارای قابلیت های گوناگونی هستند.
راهبندهای میله ای الکتروهیدرولیکی و الکترومکانیکی عموماً از نظر ظاهری تفاوتی با یکدیگر ندارند و تفاوت اصلی در سیستم و اجزاء محرکه آنها می باشد که با توجه به نوع کاربرد و میزان تردد سیستم مناسب را می توان انتخاب نمود.
عموماً راهبند های میله ای در برابر ضربات شدید و برخورد خودرو، مقاومت زیادی ندارد و تنها با هدف کنترل ورود/خروج اتومبیل از آن استفاده میگردد.

راهبند ستونی ( بولارد)

راهبند
راهبند های ستونی به کمک محرک های مکانیکی یا هیدرولیکی به صورت عمودی به بالا و پایین حرکت می کنند. استوانه متحرک راهبند برای عبور خودروها به طور کامل در داخل زمین رفته و همسطح جاده می گردد. جهت مسدود کردن مسیر عبور با حرکت ستون به سمت بالا یک مانع مستحکم به ارتفاع 70 الی 100 سانتیمتر جلوی راه اتومبیل ها قرار می گیرد. این راهبندها تنها برای کنترل ورود و خروج اتومبیل ها کارایی دارند و دوچرخه یا موتورسیکلت می تواند از بین ستون ها عبور کند.
بولارد در مکان هایی که برقراری امنیت از اهمیت ویژه ای برخوردار است، استفاده می شود.
راهبندهای ستونی در برابر ضربه و فشار دارای مقاومت بالایی هستند و قادر به متوقف کردن و متلاشی نمودن اتومبیل های غیر مجاز که با سرعت زیاد قصد ورود به اماکن حفاظت شده را دارند می باشد. انواع راهبند ستونی معمولی و تقویت شده قادر به توقف خودروهایی با سرعت 50 تا 80 کیلومتر در ساعت هستند. ضخامت استوانه محرک و نوع آلیاژ تولیدی نیز روی استحکام راهبند تاثیر دارد.

نوعی راهبند پارکینگ ستونی ضد تروریست طراحی شده که دارای فونداسیون قوی و بزرگتر به همراه ستون های مستحکم تر از انواع معمولی است. این راهبندها برای مراکز نظامی و امنیتی، سفارتخانه ها، مراکز دولتی یا خصوصی با ضریب امنیت بالا به کار می روند. این راهبندها قابلیت نصب سنسورها و تجهیزات پیشرفته تری را نیز دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست